Tank Piłsudskiego

W roku 2017 obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tymi rocznicami Fundacja Kolejowe Przysposobienie Wojskowe rozpoczęła realizację projektu budowy repliki auta pancernego “Józef Piłsudski”.

Według wspomnień profesora Antoniego Markowskiego – głównego projektanta – prace nad konstrukcją rozpoczęto 5 listopada 1918 roku w Warsztatach Kolejowych we Lwowie. Był to jeden z pierwszych samochodów pancernych zbudowanych przez Polaków w trakcie walk o odzyskanie wolności. Jego powstanie było dniem narodzin broni pancernej we Lwowie. Choć “Tank Piłsudskiego” pod względem taktycznym nie odegrał istotnej roli, miał on duże znaczenie psychologiczne, podnosząc morale walczących Polaków i powodując popłoch w szeregach przeciwnika.

Projektem pragniemy wpisać się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Ma on za zadanie przybliżyć historię zapomnianej konstrukcji powstałej w trakcie zrębów niepodległości. Przypominamy sylwetki jego konstruktorów i ochotników walczących ofiarnie o niepodległość Rzeczpospolitej.

https://www.instagram.com/tankpilsudskiego/

www.facebook.com/tankpilsudskiego